Za nami Techniki powięziowe w pediatrii


W minioną sobotę zakończyliśmy kolejne nasze szkolenie. Tym razem w trakcie 2-dniowych wykładów połączonych z praktyką dr Jarosław Ciechomski przybliżył tematykę związaną z zastosowaniem technik powięziowych w pediatrii. Ich stosowanie ma na celu między innymi: zmniejszenie napięcia mięśniowego dziecka, wzrost przepływu krwi, poprawę drenażu żylnego i limfatycznego, stymulację hipotoniczną tkanek, poprawę funkcji narządów wewnętrznych, mechaniki szwów czaszkowych i funkcji nerwów czaszkowych i obwodowych oraz zrównoważenie działania układu autonomicznego.

Przedstawiliśmy m.in. teorię poliwagalną dającą terapeucie podstawy neurofizjologiczne. Omówiliśmy neurologiczny rozwój dziecka z podziałem na: globalną motorykę, precyzyjne umiejętności ruchowe, język i kontakt społeczny. Pokazaliśmy różnice występujące między dziećmi w różnym wieku pod kątem właściwości anatomicznych, fizjologicznych, rozwoju psychoruchowego i ich reakcji emocjonalnych.

Wśród zagadnień poruszona została m.in. tematyka związana z oceną hemodynamiki, tuningu ergotropowego i trofotropicznego czy parasympatycznej reakcji na ból.

Mówiliśmy na temat oceny neurosensoryki związanej m.in. z funkcją wzroku i słuchu np. „objaw zachodzącego słońca”; o odruchach, wśród których możemy wyróżnić m.in. odruch rdzeniowy Galanta.

Wszyscy kursanci otrzymali materiały na temat badań klinicznych niemowląt – skrócona wersja dla praktyków.

Całą strategię leczenia za pomocą technik powięziowych omówiliśmy w oparciu o różne wypadki i ich występowanie w różnych okolicznościach.

Już dziś zapraszamy na kolejne nasze kursy!