Za nami kurs dotyczący Autonomicznego układu nerwowego


W miniony weekend zakończył się pierwszy w tym roku kurs pt. „Autonomiczny układ nerwowy – nowe podejście do leczenia”. Do Poznania przyjechali uczestnicy z całej Polski.

W trakcie 3-dniowego szkolenia dr Jarosław Ciechomski przybliżył najnowsze informacje na temat zaburzeń i dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego oraz jego wpływu na kliniczną praktykę terapeuty manualnego. Poruszył zagadnienia związane z zaburzeniami wpływającymi na: psychosomatykę, dysfunkcje organów, zwojów i splotów nerwowych.

Szkolenie poszerzyło moją wiedzę na temat układu nerwowego. Jestem tutaj po raz pierwszy i coś co odróżnia je od innych, w których brałem wcześniej udział to na pewno poukładana i usystematyzowana wiedza i konkretnie ułożone bloki co niestety rzadko się zdarza – powiedział nam Grzesiek z Sosnowca, który na co dzień pracuje jako fizjoterapeuta, a o naszym szkoleniu powiedział mu kolega.

Wśród wielu informacji omówiono między innymi teorię poliwagalną, która przedstawia funkcjonowanie naszego autonomicznego układu nerwowego (AUN). Osadzona na trzech głównych pojęciach: hierarchii, neurocepcji i koregulacji daje terapeucie podstawy neurofizjologiczne tłumacząc zachowanie jednostki. Przez pryzmat tej teorii rozumiemy, że działanie jest automatyczne i adaptacyjnie generowane przez AUN poniżej poziomu świadomości. To nie mózg robi wybory poznawcze. AUN nie osądza, co jest dobre a co złe, tylko po prostu działa by zmniejszyć ryzyko w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

To tylko mała cząstka wiadomości, którą otrzymali nasi kursanci. Wszystko to oczywiście odbyło się w oparciu o praktyczne ćwiczenia różnych strategii leczenia dysfunkcji AUN na trzech poziomach rzędowych.

Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy Was na najbliższe szkolenia:

4 – 5 lutego – Współczesne metody diagnostyki i leczenia tkanek miękkich

5 – 6 lutego –  Zastosowanie technik powięziowych w pediatrii