Autonomiczny układ nerwowy – nowe podejście do leczenia


„W swoim zawodzie pracuję już 23 lata także mam doświadczenie i wybieram najbardziej wartościowe dla mnie kursy. Po raz pierwszy uczestniczyłem w kursie prowadzonym przez Dr. Ciechomskiego. Podjąłem decyzję o udziale w nim, ponieważ wiele razy słyszałem pozytywne opinie o prowadzącym. Od wielu lat słyszałem o wysokim poziomie przekazu, czego sam właśnie doświadczam. Wiedzę, którą zdobywam na tym szkoleniu na pewno przełożę na pracę z pacjentem” – powiedział nam w trakcie kursu Marcin, Fizjoterapeuta z Piaseczna.

W dniach 29-31 lipca w Poznaniu odbyło się szkolenie „Autonomiczny układ nerwowy – nowe podejście do leczenia”.

Celem kursu było przedstawienie najnowszych informacji na temat zaburzeń, dysfunkcji w autonomicznym układzie nerwowym oraz jego wpływu na praktykę kliniczną terapii manualnej. Podczas trzydniowego szkolenia (w sumie 30 godz. dydaktycznych) dr Jarosław Ciechomski poruszył tematykę dotyczącą zaburzeń wpływających na psychosomatykę, dysfunkcje organów, zwojów i splotów nerwowych.

„W Poznaniu jestem na szkoleniu kolejny raz, ale po raz pierwszy biorę udział w kursie prowadzonym przez Dr. Ciechomskiego. Brałem udział również w kursach robionych przez inne firmy, ale nie widziałem po nich efektów. Chcę rozszerzyć swoją wiedzę z anatomii, fizjologii i embriologii. Im większą wiedzę będę posiadał tym lepiej i skuteczniej będę mógł pomagać pacjentom” – Mikołaj z Piekar Śląskich.

Podczas kursu poruszone zostały m.in. zagadnienia teoretyczne:

 1. Anatomia autonomicznego układu nerwowego
 2. Budowa nerwu błędnego i pozostałych nerwów czaszkowych oraz nerwu przeponowego powiązanych z dysfunkcja AUN
 3. Zaburzenia ergo i trofotopowe 
 4. Stres i trauma emocjonalna oraz zaburzenia AUN
 5. Objawy kliniczne zależne od poziomu zaburzenia AUN

, które poparte były praktyką w zakresie:

 1. Leczenia zaburzeń pierwszo-rzędowych
 2. Równoważenia zaburzeń ergotrofowych i trofotropowych
 3. Leczenia zaburzeń drugorzędowych na poziomie kręgosłupa i zaburzeń trzeciorzędowych na poziomie żeber, zwojów głowy i szyi układu współczulnego i przywspółczulnego.
 4. Leczenia splotów i zwojów trzewnych
 5. Leczenia nerwu przeponowego
 6. Klinicznego różnicowania zaburzeń z pokazem praktycznym leczenia pacjenta

Najbardziej interesuje mnie diagnostyka. Wybrałam ten kurs ze względu na prowadzącego. Staram się być na bieżąco z dostępną wiedzą i nowinkami. Dr Ciechomski integruje najnowszą wiedzę, w trakcie zajęć widać, że to co robi to jego pasja dlatego fajnie, że umie się nią z nami podzielić – Magdalena spod Warszawy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne nasze kursy!